Karavan Yapımı

Kuru Kompost Tuvalet

Karavanımızda tercih ettiğimiz kuru kompost tuvalet. Hem susuz, hem katı atıksız, hemde sağlıklı. Peki nedir bu kuru kompost tuvalet ve nasıl çalışır detaylarıyla yazımızda...

Su olmadan da olur.

Yetişkin bir insan günde ortalama 1.5 kg dışkı üretir.

Bu dışkının 100-150 gramını katı, 1.2-1.5 litresini de sıvı kısım oluşturur.

İki dışkıda bulunan besleyici madde yılda 200kg buğday yetiştirmeye yeterlidir.

Çocuklukta tabulaşmaya başlayan tuvalet alışkanlıklarımız yüzünden sifonun her kullanılışı doğanın besin döngüsünü su döngüsü ile karıştırıyor.

Günümüzde ileri derecede geliştirilen atıksu arıtma tesisleri bile başlangıçtaki saflığa asla ulaşamıyor.

Bunu başarabilmek demek aslında su kaynaklarını besin içeriği, patolojik bakteriler ve toksinlerden koruyabilmek anlamına gelir.

En teknolojik ve geliştirilmiş artıma tesisinde bile bu işlem ilk saflığı ile başarılamıyorsa eğer, suyumuzu dışkı için taşıma aracı olarak kirletmek ve tonlarca suyu bu amaç uğruna boşuna harcamak ne kadar da mantıksız.

Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ekolojik çiftliklerde hali hazırda yıllardır kullanılan bu sistem sayesinde su harcamıyorsunuz, temizlemek için hiçbir endüstriyel temizlik maddesine ihtiyaç duymayan ve dışarıya katı atık çıkartmayan bir sistem.

Karavan için en uygun olanı kuru kompost sistem,

Özetle;

Katı atık sıvı atıktan ayrı bir haznede toplanıyor, hazneler birbirlerinden tamamen ayrı.

Azot döngüsü oluşabilecek kapalı bir ortam oluşturuluyor,

katı atık zaman geçtikçe dehidrasyona uğrayıp dehidre oluyor ve zaman geçtikçe hacmini kaybediyor

en sonunda ise toprağa dönüşüyor.

Performansınızı sergiledikten sonra, tuvaletin yanında bulunan kolu çevirerek hem toprağı havalandırmış oluyorsunuz hemde katı atığın üstünü toprakla kapatarak kompost sürecini hızlandırmış oluyorsunuz.

Katı atığın depolandığı haznenin karşılıklı iki tarafında hava akışını sağlamak için (Azot döngüsünde havalandırma önemli) delikler var, bir taraf ortamdan hava çekmek için diğer tarafta çekilen havayı haznede dolaştıktan sonra dışarıya atmak için, dışarıya gidecek hava için olan deliğe ufak bir fan bağlayıp araç dışına bir hortum vasıtasıya çıkartıyorsunuz ve haznede dolaşan hava araç dışına atılıyor.

Sıvı atık ise saf idrar olduğu için özellikle büyük ağaçlar için ideal bir gübre.

Doğa Dostu

Yani çevreye atık yerine gübre bırakıyorsunuz.

Topraktan o kadar kopartılmışız ki toprağın gücünü göremez olmuşuz, onca çeşit hayvanın dışkısı nasıl olurda toprak üzerinde kayboluyor görmüyoruz, düşünmüyoruz.

Bize satılan bir çok ürün sistemin önce sorun üret sonra sorunu çöz prensibiyle üretildiğini artık görmeliyiz.

Doğal olan dışkımızın doğal olmayan kimyasallarla temizleneceğine can-ı gönülden inandırılmışız.

Kanalizasyon sistemlerine harcanan milyarlarca dolar daha da kötüsü bu iş için harcanan ve yerine koyamayacağımız gezegen kaynakları.

Denizlerimiz kirleniyor, sularımız kirleniyor, toprağımız zehirleniyor, sağlıklarımız elimizden bilinçli bir şekilde alınıyor.

Sifon çekip atıklardan kurtulduğumuzu sanıyoruz, halbuki daha büyük felaketleri başlatmaktan başka bir şey değil bu yaptığımız.

Temizliği Nasıl Yapılır?

Sadece sirkeli su ile temizlemeniz yeterli, tabi market sirkesi değil, doğal yollarla fermante edilmiş gerçek sirke.

Ne kadar da basit değil mi?

Koku Var Mı?

Kesinlikle koku yok.

Zaten asıl kokuyu yapan şey katı atık ile idrarın birleşmesi.

Tuvaletimizin Genel Görüntüsü

Bu tuvalet malesef ki ülkemizde bulunmuyor ancak avrupaya bakan distibütör firma buraya gönderim sağlıyor, biz sipariş verdikten 1 hafta kadar sonra verdiğimiz adrese kadar gümrüğe takılmadan geldi.

tomtur.de' sitesinden inceleyebilirsiniz.

Kendiniz Yapabilirsiniz

Bu tuvaleti almadan önce kendimize bir kompost tuvalet yapmıştık, eğer yurtdışından getirmek gibi işlemlere girmek istemiyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz.

Bizim yaptığımız kompost tuvalet şu şekilde olmuştu;

Sonrasında aracın banyosunu kapladığımız krom malzeme ile ahşap kutunun etrafını kapladık ve içerisinede katı ve sıvı için ayrı birer hazne yaptık.

Katı haznesine toprağı karıştırmak için bir kol sıvı haznesine de aracın altına yerleştirdiğimiz musluklu bir bidona sıvıyı gönderebilmek için bir hortum çıkışı bıraktık.

Katı haznesinin iki tarafına ufak bir bilgisayar fanı takabilecek kadar delik açtık ve bir tarafına bilgisayar fanı bağladık diğer tarafı ise hava girişi sağlaması için boş bıraktık.

Yaşadığımız sorunlar şunlardı;

Boyutu çok büyük ve kaba oldu zaten küçük olan banyomuzu iyice daralttı
Katı hazneye yerleştirdiğimiz kolu güçsüz geldi, içerisine koyduğumuz torfu çevirememeye başladı
Sıvı için açtığımız delik küçük geldi ve ayrıca eğimi doğru veremedik sanırım idrar bir süre bekliyordu haznede sonra depoya gidiyordu buda zamanla tortular oluşturarak deliği iyice küçülttü
İdrar beklediği içinde koku yapmaya başlamıştı.

Bu sebeplerden dolayı ve yeniden tuvalet yapmaya vaktimiz ve yerimiz olmadığı için hazır bir ürün satın aldık.

İmkanı olanlar bizim karşılaştığımız aksaklıklara da dikkat ederek kendi kompost tuvaletlerini bu mantıkta yapabilirler.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş