Karavan Yapımı

Karavan Su Tesisatı ve Banyo Tesisatı

Karavanımız için nasıl bir su tesisatı kullandık, su depolarımızı nasıl konumlandırdık, sıcak su için hangi tip boru tercih ettik detayları ile yazımızda...

1.Adım Su Depolarının Yerleştirilmesi

Karavanımızda 265 litre temiz su deposu ve iki adet 65 litre'lik pis su deposu (Banyo ve Mutfak ayrı) bulunuyor.

Su depolarınızı yaptırırken depo içlerine dalgakıran koydurmayı ihmal etmeyin.

Dalgakıranı araç hareket halindeyken veya fren yaptığınızda suyun çalkalanmasıyla dengenizi kaybetmenize sebep olabilecek güçlü dalgalanmanın önüne geçerek etkisini azaltan set olarak düşünebilirsiniz.

ilk yerleştirdiğimiz temiz su depomuz.

Genel kanının aksine araç içerisinde yer kaplamaması, olası bir su kaçağında araç içinin zarar görmemesi ve hidroforsuz da sistemin çalışabilmesi adına temiz su depomuzu aracın dışına hatta tepesine (Güneş panellerinin altı) yerleştirdik.

Güneş panellerinin bağlandığı profil ayakların zeminine deponun oturacağı profil destek sistemi yapılarak bu sisteme bağlandı.

Bu yerleşimde aracın dengesinin bozulabileceği sorusu aklınıza gelebilir ancak aracımız çift teker olduğu için yol tutuşu ve denge stabilizasyonu bu deponun ağırlığını taşıyabilecek nitelikte.

Denge

Aracımızı 3 senedir, neredeyse her türlü arazi şartında deneme fırsatımız oldu.

Bu sebeple gönül rahatlığıyla aracın dengesinin bozulmadığını söyleyebiliriz.

Kendisi demir işlerinde uzman, ayrıca konusu dışında da olsa problemlere enteresan ve işe yarar çözümler üretebilen, güzel kahve yapan ;) değerli bir ustamız.

Mekanı Düzcede, D-100 karayolundan düzce istikametine giderken çilimli sapağında bulunan ışıklarda sağda görebilirsiniz.

Aklınıza takılan konularda kahvesini içmenizi öneririm kapısı herkese açıktır.

Eğer giderseniz bizden de selam iletmeyi unutmayın ;)

Biri banyo gideri için banyonun tam altına, diğeri ise mutfak gideri için mutfağın tam altına yerleştirildi.

2.Adım Su Borularının Döşenmesi

Öneri

Suyun geçtiği tüm ara bağlantılar, vana girişleri vs. gibi yerlere teflon sararsanız küçük ama fark edilmezse büyük sorunlar çıkartabilecek sızıntıların önüne geçebilirsiniz.

Ana hattı hidroforun girişine bağlayıp çıkışını ise suyu göndereceğimiz kaynak kadar (Bizde bir adet batarya mutfakta, bir adet batarya da banyoda bulunuyor ve iki batarya ya da sıcak su hattımız gelecek şekilde) T ek yardımıyla bölüyoruz.

Güncelleme

Hidrafor markası olarak SEAFLO Markasını hiç önermiyorum. 2 adet aynı markanın ürününü kullandım, 2 side aşırı ses yaptı değişik modeller olmasına rağmen.

Ses dediysem öyle azımsanacak gibi değil, uyuyan bir insanı uyandırırı derecede.

Bir tanesin de de aldığımdan 3 ay sonra basınç ayarı bozuldu basıncı fazla göndermeye başladı.

Bu sıkıntılardan dolayı son 1 senedir FİAMMA markasının hidrafor'unu kullanıyorum ve çok memnunum sessiz bir şekilde yapması gerekeni yapıyor.

Bataryalara kadar böldüğümüz çıkışlardan hortumları getirerek bağlantılarını gerçekleştiriyoruz.

3.Adım Gider Hatlarının Döşenmesi

Evyeler ile birlikte verilen gider borularını tamda evyelerin bulunduğu bölgelerin altına yerleştirdiğimiz pis su tanklarına kadar uzatarak pis su tanklarının girişlerine S şekli vererek bağladık (S şekli suyun yukarıya çıkmaması için kullanılan bir yöntem).

Banyo kısmında ise banyo gideride olduğu için banyo altına yerleştirdiğimiz pis su tankı girişine ek aparatı ile hem banyo giderini hemde lavabo giderini birleştirerek pis su tankına bağladık.

4.Adım Banyonun Kaplanması

Banyomuzun duvarları, zemin ve tavanını Özimeks firmasından temin ettiğimiz 0,8mm kalınlığında paslanmaz çelik (Krom) levhalar ile kapladık, birleşim yerlerini diğer silkonlara göre toksik maddenin en az olduğu akvaryum silikonu ile yapıştırdık.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş