Karavan Yapımı

Karavan Su Isıtma ve Ortam Isıtma Sistemi

Karavanımızda sıcak su ihtiyacımızı ve kışın aracın içerisini ısıtma ihtiyacımızı karşılamak için neler kullandık detayları ile yazımızda...

Hem sıcak su elde etmek hemde araç içerisini ısıtmak için Webasto Dual Top Evo 8 kullandık.

Karavanımıza şubat ayında taşınmış ve yollara koyulmuştuk, havalar gerçekten soğuktu ve bebeğimiz henüz 19 aylıktı.

Sıcak bir ortam ve sıcak su en önemli ihtiyaçlarımızdı. Yolculuk esnasında ön tarafta farketmedik ama ilk konaklama yerimizde arkaya geçtiğimde hakikaten çok soğuktu ortam, bebeğimizi arkaya geçirmeden önce ısıtmalıydım içerisini. Elim dijital kontrol paneline gitti sıcaklık derecesini ayarladım ve çalıştırdım.

Bana göre içerisinin ısınması en az 20dk civarında gerçekleşecekti beklemeye koyulduk ama aradan 5 dk bile geçmedi üzerimdekiler fazla gelmeye başladı, sonuç mükemmel.

6kW ne demek o zaman anladım ;) ve iyiki bu ürünü tercih etmişim dedim içimden.

Bir karavancı için araç dışına montelenebilir olması muhteşem bir özellik, hem içeride yer kaplamayacak hemde hiç sesi çıkmayacak.

Sistem yüzeysel olarak şu şekilde çalışıyor;

Araç içerisinde uygun bir yere havanın çekileceği boruyu montajlıyorsunuz, aynı zamanda bu boru içerisinden sıcak su gidiş/geliş borularıda geçecek, o sebeple su dağıttığınız yere yakın konumlandırmak işimizi kolaylaştırır.

Biz bu sebeple en uygun yer olarak hidraforu konumlandırdığımız yerin yan tarafındaki dolap içerisine konumlandırdık.

Borunun tavana yakın olmasının sebebi içerisine düşebilecek herhangi bir şeyi engellemek.

Araç içerisinde sıcak havanın çıkacağı yerlere boruları ve uçlarınada resimdeki gibi menfez kapaklarını montajlıyorsunuz.

Biz oturma grubu/yatak bölümüne bir adet 90mm, banyo ve mutfak tabanına birer adet 60mm lik çıkış ekledik.

Aracın altına montelediğiniz  Webasto Dual Top Evo 8 'e 1 adet soğuk hava girişi ve 2 adet sıcak hava çıkış borularını bağlıyorsunuz.

Webasto Dual Top Evo 8  çalıştığında hava çekiş hortumundan içerideki soğuk havayı çekip kendi içerisinde ısıtarak sıcak hava çıkış kanallarından yeniden araç içerisine veriyor.

Bu arada eğer sıcak suyuda açmışsanız ısıtıcının kendi içerisinde entegre bulunan su kazanında (boiler) suyunuzuda ısıtıp hazırda tutuyor.

Su için de sıcaklık derecesini ayrıca ayarlayabiliyorsunuz.

Montajı kolay gibi görünsede tecrübe isteyen bir iş ve en kışın en önemli ihtiyaçlarınızdan ikisini karşılayacak olan bir sistemi uzman ellere teslim etmek bizce en akıllıca çözüm olacaktır.

Biz bu sebeple Trendmarin firmasını tercih ettik.

Firma WEBASTO dizel ısıtıcıları ve klimalarının ana dağıtıcısı konumunda bu sebeple ürünleri iyi tanıyan ve montaj konusunda uzmanlaşmış ekipleri mevcut, kısa zamanda sorunsuzca ürünü montajladıklar ve misafirperverlikleri için kendilerini buradan sonsuz teşekkürler.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş