Karavan Yapımı

Karavan Dönüşümüne Hazırlık

Karavan dönüşümüne başlamadan önce yapılması gerekenleri hazırlık aşaması olarak anlatmaya çalıştık...

Aracın Servis Bakımları

Karavan yapmak istediğiniz aracı satın aldıktan sonra ilk yapmanız gereken, aracı yetkili servisine götürüp bakımlarını yaptırmak.

Bakım zamanı gelmemişse bile muhakkak götürüp bakım yapmanızı tavsiye ederim, eğer sizden önceki sahibi de bakımları yetkili servisinde yaptırmış ise yetkili servisin sistemlerinden eski kayıtları görebilir ve bunların çıktılarını alabilirsiniz.

Biz aracımızın eski kayıtlarını çıkartıp bir dosyaya koyduk ve yeni bakımlarını zamanı gelmemesine rağmen yaptırarak aracın geçmişini sıfırlamış olduk, bundan sonraki bakımları da düzenli olarak yetkili serviste yaptırıp faturaları, dökümanları dosyamıza ekleyerek, aracın bir özgeçmişinin olmasını sağlayacağız.

Eğer olurda ileriki zamanlarda aracımızı satmak istersek tüm geçmişini ortaya dökebilmemiz ve yeni satın alacak kişiyide yanıltmadan, nasıl bir araba aldığını bilerek almasını sağlayabilmek adına bunu gerekli görüyoruz.

Oto izmir iveco'ya gitmeyin!

Eğer aldığınız araç iveco markasının bir aracı ise, izmir deki oto-izmir' e götürmenizi tavsiye etmem, pek ilgili değiller zaten çok kalabalık, aracı bırakıp yapılması gerekenleri söylememe rağmen beni aracınızın işi bitti diye aradılar ama geldiğimde yaklaşık 1-2 saat kadar daha aracın başında durup yapılmamış olanları yaptırmam gerekti.

Ayrıca aracı yıkatmıştım ama yağlı ellerle aracın kapıları açılmış, içerisine sigara içerek girecek olanı ben oradayken uyardım ama ben yokken girilmiş olabilir.

Düşünsenizle siz sigara içmiyorsunuz aracı servisten alıyorsunuz ama içerisi leş gibi sigara kokuyor, çok kötü bir durum, helede bir bebeğiniz varsa

Adapazarı Oto Ömercikoğlu Tavsiye Ederiz

İzmirdeki kötü servis deneyimimden sonra adapazarın'da bulunan oto ömercikoğlu'na kalan problemler için gittim.

Buradan çok memnun kaldım, hem ilgili hemde işini bilen personeldi, temizdiler, oto-izmirdeki gibi herkes aracın içine binmiyordu temiz olan kişi binip işlemleri yapıyordu.

Açıkcası oto-izmirde çözülemeyen problemlerim burada çözüldü ve istediğim işlemler sorunsuzca yapıldı.

Eğer imkanınız varsa ve yetkili servise gidecekseniz oto ömercikoğlu' nu tavsiye ederim.

Temizlik ve Boyama

Karavan dönüşümüne başlamadan önce aracın içerisini mutlaka detaylı bir temizlikten geçirin, çünkü bu tarz araçlar genelde temizliğine önem verilmeden pis kullanılıyor, yapılan temizlikte arka tarafa tazyikli su tutmaktan ibaret olduğu için, tazyikli su ile etrafa dağılan kirler ön koltukların altı ve en arkada bulunan kapıların eşiğinin altında zamanla birikiyor.

Dönüşümden sonra tüm arka kısım kaplanacağı için bir daha bu tarz detaylı bir temizlik yapamayacaksınız.

Sakın olaki nasıl olsa üstünü kaplayacağım bu kadar temizliğe gerek yok diye düşünmeyin, bu pislikler zamanla aracınızın içerisinde koku yapacak ve kokunun nereden geldiğini bulamayacaksınız, ayrıca barındıracağı mikrop kısmından bahsetmiyorum bile, eğer sağlıklı ve temiz bir karavan istiyorsanız temizlik aşamasında kolaya kaçmamanızı öneririm ;)

Temizlikten sonraki adımınız aracın içerisinde ve dışarısında bulunan tüm paslı yerleri zımparalayarak, üstünü boyamanız,

Eğer pasları gidermezseniz, zamanla paslar bir virüs gibi aracın paslı olmayan diğer yerlerine nükseder, bu yüzden pasları temizlemek çok önemli,çünkü kaplamadan ve güneş panellerinin montajından sonra bu imkanı bir daha bulamayacaksınız.

Biz temizlik yaparken söktüğümüz bazı plastikleri cifle bir güzel temizledik ama plastikler kuruduğunda kirlerin bazıları geri geldi inatla gitmek istemediler, bu yüzden aklımıza madem boya yapıyoruz bu plastikleri de boyayalım fikri geldi, boya işinide en iyi yapan, eşime görevi devrettim ;).

Aşağıdaki görüntülerde boyadığımız plastiklerden, bunlar ekstra ister boyayabilirsiniz ister boyamayabilir içiniz nasıl rahat ediyorsa.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş