Karavan Yapımı

Karavan Çeşitleri ve Karavan Seçimi

Karavanda yaşamak ya da karavan ile ilgili bir aktivite düşünenlerin ilk karşılaşacağı seçim karavan seçimi yapmaktır. Bu yazımızda biz nasıl bir karavan seçtik ve karavan çeşitleri neler detaylı olarak inceledik.

B Sınıfı Motokaravanlar (Campervan)

B sınıfı motokaravanlar, B sınıfı ehliyetle kullanabileceğiniz panelvan tarzı ticari araçlardan karavana dönüştürülerek oluşturulan motokaravanlardır.

Şehir içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz, otoparklarda konaklayabilirsiniz çünkü dışarıdan karavana benzemedikleri için fark edilmeyeceksiniz.

Bizim tercihimizde B sınıfı motokaravan oldu, bu sebeple iveco daily 35c15 modeli bir kapalı kasa panelvan satın aldık.

Ancak bu tarz motokaravan düşünüyorsanız genelde tavsiyeler fiat ducato, citroen jumper, peugeot boxer modellerinde yoğunlaşıyor. Bunun sebebi ise bu markaların araçlarının kare şeklinde kasaya sahip olması bu size daha geniş bir yaşama alanı sağlayabiliyor.

Biz düşük km li araç olarak sadece iveco daily modelini bulduğumuz için bunu almak durumunda kaldık araca dikkat ederseniz kasası bombeli şekilde yukarıya doğru daralıyor ancak bu bizim için çok önemli bir ayrıntı değil.

Arka tekerleklerinin çift oluşu yol tutuşunu güçlendiriyor, motorunun 3.0 olması aracı yüklediğinizde size herhangi bir performans sorunu yaşatmıyor tabi ama buna göre benzin sarfiyatı ve vergisel dilimide artıyor ve ayrıca diğer modellerin tersi olarak arkadan itişli olması zorlu kış şartlarında ve yokuşlarda ekstra performans sağlayabiliyor.

Motokaravan ya da Campervan için ÖTV yaşı 6’dır.

Trafiğe ilk çıkışı 5 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Lütfen araç araştırmalarınızda bu bilgiyi göz önünde bulundurun.

Aksi takdirde %140 ÖTV çıkmaktadır.

Çadır Çekme Karavanlar

Çadır çekme karavanlar genel olarak, mutfak ve kamp ekipmanları depolamak için kullanılan bir kapalı römork ve uyku ve yaşam alanı için açılan bir çadır içerir.

Genellikle hafif ve küçük araçlar ile bile çekilebilecek kadar küçüktürler, engebeli araziler için de off-road versiyonları da vardır.

Kampçı Çekme Karavanlar

Çadır çekme karavanların bir üst sınıfı olarak nitelendirebileceğimiz, kampçı çekme karavanlar genellikle daha konforlu ve kullanışlıdır ancak yine de küçük araçlar tarafından kolayca çekilebilirler.

Genellikle kurulumları kolaydır ve gazlı ocak, buzdolabı, masa ve lavabo da dahil olmak üzere cömert oda ve ekipmanlar sağlayabilirler.

Tavanı Yükselen Karavanlar

Tavanı yükselen karavanlar, tam donanımlı karavanlara benzer, bazıları banyolu bile olabilir, yarım metrelik bir tepe boşluğu sağlayan açılır tavanı vardır.

Yolculuk esnasında açılan kısım kapatılıp rüzgar direncini azaltır dolayısı ile benzin sarfiyatı da azalır. Tavanının alçalabilir olması araba garajına veya kapalı otoparklara girebilmeyi mümkün kılar.

Çekme Karavanlar

Çekme karavanlar boyut ve işlev açısından çok çeşitlidir, 10 metreye kadar olabilirler.

Genellikle iki adet konforlu yatağa sahipler, ancak çeşidine ve boyutuna göre altı veya daha fazla yatağa sahip olabilirler.

Bazılarında dışarıya doğru açılan mekanızmalar vardır ekstra boşluk ve ferahlık sağlarlar.

Oturtmalı Karavanlar

Oturtmalı karavanlar, pick-up veya kamyonetin arkasında oturtulmak üzere tasarlanmıştır ve tasarımına göre bir karavana benzer özelliklere sahip olabilirler.

Beş Tekerlekli Çekme Karavanlar

Beş tekerlekli çekme karavanlar sadece pikap tarzı motoru yüksek araçlarla çekilebilirler, tavanları normal karavanlardan yüksek, genişlikleri ve uzunlukları oldukça fazladır, ayrıca genişleyen bölmelerede sahiptirler.

Lüks karavan arayışında olanlar için birebir ve bir o kadar da pahalıdırlar.

A Sınıfı Motokaravanlar

A sınıfı motokaravanlar genellikle 7-12 metre uzunluğunda ve 7-14 tonluk üst sınıf motokaravanlardır, B sınıfı ehliyet ile kullanılamazlar, kamyon şasisi üzerinde bulunur.

Genellikle tüm lüks konforlarla donatılmışlardır.

C Sınıfı Motokaravanlar (Alkovenli)

C sınıfı motokaravanlar türkiyede bilinen adıyla alkovenli motokaravanlar, kamyonet tarzı araçların arka kasasının yapılması sonucu oluşuyorlar, yüksek ve geniş oluyorlar.

Tam bilmemekle birlikte yetki belgesi olmayanların yapması yasak.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş