Karavan Yapımı

Karavan Camı Seçimi Ve Montajı

Karavan camı çeşitleri, karavan camı montajı, biz nasıl bir cam tercih ettik ve nereden temin edebilirsiniz detayları ile bu yazımızda...

Cam Seçimi

Karavanda camı olarak kullanabileceğiniz 2 çeşit cam modeli bulunuyor;

  1. Fiberglass camlar
  2. Sürgülü normal cam

Fiberglass camlar adından da anlaşılacağı gibi normal cam değiller, fiber malzemeden yapılmış plastik-mika havası yüzünden bir türlü sevemediğim cam türü, benim düşünceme göre cama tıkladığında cam sesi gelecek, plastik sesi değil ;) ayrıca fiber camlardan dışarıya baktığımda beni boğuyorlar.

Fiberglass karavan camları genellikle yurtdışından ithal edildiği için çok pahalılar, bunda € 'nun etkisi çok.

Sürgülü karavan camları 'nı ise yerli üretim bulabiliyorsunuz, genellikle temperlenmiş olarak üretiliyor (kırıldığında size zarar vermeyecek kadar küçük parçalara ayrılması demek).

Üstelik bir adet fiberglass ithal cam fiyatının yarısından daha da az fiyata 4 adet cam yaptırabiliyorsunuz. Bu özelliği ilede cam gibi cam diyebilirim ;)

Biz sürgülü cam modelini seçtik ve camlarımızı  willglass  'firmasından temin ettik.

Fabrikaları bursada bulunuyor, benimde sık sık bursaya yolum düştüğünden dolayı, sipariş ettiğim camlar hazırlandı bilgisini aldığımda bursa yakınlarındaydım ve hiçbir kargo şirketine güvenmediğimden dolayı kendim almak istedim.

Fabrikada o kadar sıcak karşılandımki, içtenlikle bana fabrikayı gezdirdiler ve yaptıkları testleri bile gösterdiler, fabrika gezimden birkaç resim;

En uygun fiyatı ve anahtar teslim tüm işlemleri kendi bünyesinde yapması dolayısıyla  willglass  ayrıca tercih sebebi oldu bizim için, diğer cam üreticileri sürgülü camların çerçevelerini başka firmaya yaptırıp, eğer ellerinde istenilen ölçülerde kesim yapabilen makinaları yoksa cam kesiminide başka bir yere yaptırıp en son birleştirip size sunuyorlar, başka firmaya giden her işlem size artı fiyat olarak yansıtılıyor.

Willglass  tüm cam ölçülerinde kesim yapabilen makinalara sahip, ayrıca çerçevesini bile kendi bünyesinde yapabilen nadir firmalardan. (Belkide tek firma olabilir) Bu sebeple  Willglass  'dan daha uygun fiyata yapabilen bir yer ben bulamadım.

Sizlerde uygun fiyata karavan hayalinizi gerçeğe dönüştürmek istiyor ve karavanımın içi aydınlık olsun bir kaç cam koymalıyım diye düşünüyorsanız  Willglass  'ı şiddetle tavsiye ederiz.

Camların Montajı

1.Adım

Camların ölçülerine göre aracınızda montaj edilecek yerleri önce köşeleri işaretleyerek sonrasında noktaları birleştirerek çizin, çizim çok önemli çünkü kestikten sonra geri dönüşü olmuyor.

Cam yerlerini çizdikten sonra araç içerisinden ve araç dışarısından yapılan çizimin sağlamasını yapın.

Sonrasında çizdiğiniz yerleri taş motoru ile kesin, kesim esnasında aracın içerisinde birşey olmamasına dikkat edin çünkü taş moturundan çok fazla kıvılcım çıkıyor, araç içerisinde malzeme yada yanıcı bir şey varsa onu muhakkak korumaya alın.

2.Adım

Kırmızı keçe ile kesilen yerlerin kenarlarında kalan pürüzleri ve boyanın kayganlığını alıyoruz.

aynı şekilde kırmızı keçeyi camların çerçevelerindeki kayganlığı almak için kullanıyoruz, bu şekilde kaygan olmayan yere slikon daha güçlü tutunacak.

cam köşelerine perçin için deliklerini delip daha sonra çerçeveye slikon çekip yapıştırmak için hazırlıyoruz.

3.Adım

Slikonlanan çerçeveleri yerlerine yapıştırıyoruz.

Son

Tüm camlarımızın takıldıktan sonraki son hali

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş