Karavan Yapımı

Karavan Ahşap Kaplama Ve Mobilya

Karavan kaplamasında ve mobilyasında neler kullandık? Sağlığa zararlı olmayan malzeme olarak hangi malzemeleri kullandık ve karavanımızın kağıt üzerindeki yerleşim planının gerçekleştirilmiş hali bu yazımızda...

Karavanımızın kaplama ve mobilya aşamasına nihayet gelebildik, bu aşama gözle görülmeyen tüm çalışmaları görünür kılacak sanırım.

Öncelikle mekan müsaitliği ve el yatkınlığınıza bağlı olarak bu ince işlerden anlayan iyi bir usta bulmanızı tavsiye ediyorum.

1.Adım

İlk adımımız yan duvarlar ve tavanın kaplanması, biz bu işlem için çam lambriyi tercih ettik. Aslında bu tarz uygulamalarda genel kullanım hafif ve suya,neme dayanıklı malzemeler kullanmak ancak bu tarz malzemelerin neredeyse hepsi sağlığa zararlı maddeler barındırıyor ve soludukça sizi içten içe zehirliyor, su kontrası, kontraplak, sunta, mdf vs. vs. (Formaldehit) bu maddelerin zararları konusunda detaylı bir içerik paylaşıyor olacağız.

Küçük bir alanda yaşayacağımız için sağlıklı malzeme kullanımı bizim için azami derecede önemli, bu yüzden birçok şeyden feragat edip, elimizden geldiğince sağlığımıza zarar vermeyen malzemeler tercih etmeye çalıştık.

Çam lambri hem yapmış olduğumu yalıtımın son katını oluşturarak yalıtımımıza katkı sağlayacak, hem aracın kıvrımlarını alan kaybetmeden kaplamamızı sağlayacak hemde miss gibi çam kokusunu yayacak.

Lambrileri başsız çiviler çakabilmek için aracın iskelet kısımlarına akıllı vidalar ile saca bağlanacak şekilde ahşap iskelet oluşturuyoruz.

Daha sonra elinizdeki lambrilerin ebatlarına ve aracınızın şase uzunluğuna göre en uzun olan kısımdan başlıyorsunuz lambrileri döşemeye. Bunun amacı en az ek kullanarak kaplamayı yapabilmek.

Lambrileri döşedikçe aracın havasıda değişmeye başlıyor.

Kaplama kısmı camlara geldiğinde Plisseri sineklik-perde çerçevelerinin lambrinin içerisinde kalması için çerçeveyi oturtup kaplamaya o şekilde devam ediyoruz.

Tavan kaplamasında lambrileri şaşırtmalı yapmakta fayda var (şaşırtmalı tabirinin karşılığı: lambrinin birleşim yerlerinin hep aynı yerden yapılmaması ve bu şekilde lambrilerin birleşim yerlerinin çizgi gibi göze batmaması)

Aracımızın yan duvarlarının ve tavanının kaplaması bitti, şimdiden mis gibi çam kokusu arabayı sarmış durumda ;)

Plisseri sineklik-perde çerçevesinin kenarlarını kapattık,

Plisseri sineklik-perde çifti ahşap içerisinde harika durdu.

2.Adım

Yan duvarlar, tavan ve ön kısmı kapladıktan sonra yeri kaplıyoruz, yer için laminant parke kullandık, kullanacağınız laminant parkenin E1 sertifikasına sahip olmasına dikkat edin, laminant parkelerde formaldehit içeriyor ama E1 sertifikası olması demek formaldehitin sağlığı tehdit etmeyecek seviyelerde kullanılması demek.

3.Adım

Aracın heryerini kapladıktan sonraki adımımız mobilya kısmı, artık plana göre dolaplar yatak, banyo/Wc kabini yapılacak

4.Adım

Son aşamamız  Clou keten yağı (bezir yağı)  sürülmesi, diğer kimyasal korumaların yerine eskilerin kullandığı bezir yağını kullanmayı tercih ettik, tamamen doğal malzeme, her tür ahşaba uygun.

Puanlama & Yorumlar
Dünya ile paylaşın

Paylaş